عطر نبی
عطرساز به چه کسی می گویند

عطرساز به چه کسی می گویند

عطرساز در عین حال به nose نیز شهرت دارد، که یک شیمیدان و در عین حال یک هنرمند است. او فردی است که قادر به تشخیص و ترکیب...

عطرساز ها جزو افرادی هستند که کمتر دیده می شوند و یکی از محبوب ترین محصولات را تولید می کنند. برخی از عطرها سال هاست که در سراسر جهان فروخته می شوند و هیچ کس نمی داند چه کسی فرمول عالی را ایجاد کرده است. یک عطرساز باید دارای دو ویژگی زیر باشد:
1. باید دانش کافی در زمینه عطرها داشته باشد.
2. او باید فردی خلاق باشد.

 

عطرساز کیست؟
عطرساز به Nose نیز معروف است که هم شیمیدان است و هم هنرمند. این فردی است که می تواند بیش از 1500 رایحه و 3000 رایحه مصنوعی را شناسایی و ترکیب کند که نیاز به سال ها آموزش در این زمینه دارد. قیمت یک عطر با توجه به اینکه عطرسازی از چه رایحه هایی استفاده می کند تعیین می شود.
علاوه بر این، کار در این زمینه به همانند هنرهای دیگر نیازمند استعداد است.  به همین دلیل است که تنها هنرمندان کمیاب در دنیای هنر موفق بوده اند و نام آنها در کنار معروف ترین عطرها باقی مانده است.
اگرچه عطرسازها در فرانسه به «Nes» یا «Noses» معروف هستند. واژه نوز به معنای بینی است اما برای نشان دادن استعداد خود از ابزاری غیر از بینی استفاده می کنند. آنها به اتفاق آرا معتقدند که همگی از ذهن خود و صدها رایحه ای که حفظ کرده اند برای ساختن عطر استفاده می کنند. به این دلیل است که عطرسازان مانند نوازندگان هستند. ابتدا باید مراحل موسیقی را یاد بگیرند تا بتوانند آهنگی را اجرا کنند.

 

طراحان عطر یا   Nose

کلمات زیادی برای این افراد وجود دارد که جادوی دنیای گیاهان را با حس شیمی ترکیب می کنند. اما این مردان چه کسانی هستند؟ و مهمتر از آن، این افراد چه مهارت های عطری دارند که هیچ کس دیگری ندارد؟
وقتی این سوالات در مورد استعداد این افراد پرسیده می شود، تقریباً همه عطرسازان پاسخ یکسانی را می دهند: چیزی که آنها برای موفقیت در حرفه خود نیاز دارند بهره بردن از عملکرد بویایی طبیعی و اشتیاق زیاد برای تولید عطر است. پس از این، این افراد نیاز به تمرین طولانی و مستمر دارند و باید حافظه فوق العاده ای در به خاطر سپردن بوها داشته باشند. آیا این پاسخ ها خیلی متواضعانه نیست؟ در عین حال تولید عطر نیازمند رویکردی هنری است. بدون شک این قوه تخیل و حساسیت عطرساز است که از آن برای خلق عطر استفاده می کند. ایجاد یک عطر از قرار گرفتن در معرض رایحه ها، افراد، مکان ها و غیره حاصل می شود.
ایده خلق یک عطر ابتدا در ذهن خالق آن شکل می گیرد و نه با بوییدن شیشه های محل کارشان...

این افراد نسبت به رایحه های اطراف خود بسیار حساس هستند، به خصوص رایحه هایی که درک آنها را بالا می برد. همه عطرها ابتدا یک حس ایجاد می کنند و سپس یک مرحله درک وجود دارد
مانند نویسنده ای که باید در استفاده از کلمات مهارت داشته باشد یا نوازنده ای که برای ایجاد اولین هارمونی نیاز به دانستن نت های موسیقی دارد، عطرساز نیز باید نت های مختلف عطر و ترکیبات آنها را به خاطر بسپارد.
یک عطرساز از ابتدای فعالیت خود و در این مسیر با نت های جدیدی آشنا می شود و از آنها برای افزایش گنجینه عطر خود استفاده می کند. پیروی از این نوع فرهنگ به عطرساز اجازه می دهد تا از بین ترکیبات اولیه بی شمار و ترکیبات نامحدود برای ایجاد عطر انتخاب کند.
خلق عطر فقط ترکیب رایحه ها نیست؛ خلق عطر مانند خلق یک اثر هنری است و تنها زمانی می تواند به یک اثر هنری تبدیل شود.
تفسیر اطلاعات و دستورالعمل ها. ایجاد یک عطر با نوشتن یک دستور شروع می شود که سپس توسط بخش بازاریابی انجام می شود. عطرهایی که در حال حاضر در بازار موجود هستند با دستور العمل ها و اطلاعات لازم ارائه می شوند. این اطلاعات معمولاً به صورت متنی و اطلاعات مختصر ارائه می شود که گاهی همراه با عکس یا فیلمی است که محصول را به نمایش می گذارد.

 

داستان عطر از ابتدا
پس از دریافت اطلاعات، تیم عطر شروع به کار کرد.
عطرسازان یک خانه عطر برای برنده شدن در این پروژه با یکدیگر رقابت می کنند.
رقابت داخلی: عطرسازان به صورت تیمی با یکدیگر رقابت می کنند.
رقابت خارجی: بسیاری از شرکت های طراحی طرح های خود را ارائه می دهند.
فقط به شرکت برنده جایزه تعلق می گیرد
شرکت پیروز کنسانتره عطر را در اختیار برندها قرار می دهد و این برند آن را به صورت عطر با بطری و بسته بندی نیز عرضه می کند.

 

نوشتن فرمول های عطرسازی

هنگامی که عطرسازان فرمول های خود را یادداشت می کنند، ایده بسیار دقیقی از بوی یک عطر دارند. پس از نوشتن فرمول، عطر با وزن خود و همچنین ترکیب مواد اولیه ای که در عطر موجود است، از فرم فرمول گرفته تا فرم فیزیکی. این آغاز یک جستجوی طولانی است، زیرا به ندرت اولین فرمول فرمول درست یا دقیقاً شبیه تصویر ذهنی شما از آن است.
یک عطرساز بیش از 3 هزار ماده اولیه دارد که می تواند از آنها برای تولید عطر خود استفاده کند. پالت بویایی عطرساز مانند رنگ برای یک نقاش یا نت های موسیقی برای یک نوازنده است. او یک فرمول عطر ایجاد می کند که گویی در حال ارائه دستور غذا است. او جلوه های عطرها را در ذهن خود به صورت نت ها و آکوردهای موسیقی تصور می کند و پس از آن مواد اصلی را در مقادیر مناسب و مناسب ترکیب می کند تا شاهکار نهایی را خلق کند. بسته به تأثیر مواد خام روی یکدیگر، نتایج همیشه انتظار نمی رود. سپس عطرساز دوباره روی رایحه کار می کند و هماهنگی را با عناصر پایه متعادل می کند.
گاهی ایجاد یک عطر به بیش از 300 آزمون و خطا نیاز دارد تا به نتیجه دلخواه عطرساز برسد. به طور متوسط ​​دو سال طول می کشد تا یک عطر خوب بسازید. این عطر از ترکیبی از مواد طبیعی و مصنوعی برای ایجاد رایحه ای متعادل استفاده می کند.

 

به این مقاله چه امتیازی میدی :

نظرات کاربران

25 , اردیبهشت , 1403 مرضیه دهخدا

عالی بود ممنون

26 , اردیبهشت , 1403 کارشناس

سپاس از شما

ارسال نظر

ارسال نظر

مقالات مرتبط