عطر نبی
چگونه عطر مناسب انتخاب کنیم ؟ (نکات مهم به هنگام انتخاب و خرید عطر) توسط بهار خرم

چگونه عطر مناسب انتخاب کنیم ؟ (نکات مهم به هنگام انتخاب و خرید عطر) توسط بهار خرم

چگونه عطر مناسب انتخاب کنیم؟ چگونه عطری برای شما مناسب است؟ ملاک های انتخاب عطر خوب چیست؟ با ما همراه باشید.

با این حال، خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا زمانی که برای خرید عطر میروید کمی گزینه هایتان را محدود کرده و  دیگر گیج نشوید. بدانید که باید به سمت کدام یک برویم از میان عطر هایی با رایحه های تلخ، تند، شیرین، یا رایحه های گرم و سرد و .. کدام یک برای شما مناسب تر است. زمانی که به خرید می روید، برای این که بتوانید  یک انتخاب آگاهانه داشته باشید و بعدا از خریدتان پشیمان نشوید عطرها را با یک دیگر مقایسه کنید.

چهارچوب خرید را مشخص کنید 

1تصمیم بگیرید که تاچه مقدار پول میخواهید بپردازید

عطر  ذاتا یک شیو کالای لوکس است و  تنوع قیمت آن در مارکهای مختلف میتواند بسیار تفاوت داشته باشد. برخی عطرها زیر ۲۰ هزار تومان هستند و این در حالیست که برخی دیگر صدها هزار تومان ( و حتی میلیو تومان) ارزش دارند . قبل از خرید، با خود تصمیم بگیرید که قصد دارید تا چه مقدار پول برای عطرتان هزینه کنید.

اگر عطر یا ادکلنی که میخرید یک هدیه است، هر دو آیتم وضعیت مالی و رابطه خود  را با شخص دریافت کننده هدیه در نظر بگیرید. ممکن است   زمانی که قصد دارید آن  عطر را به  همسرتان هدیه دهید، نسبت به زمانی که قصد دارید آن عطر را به شخصی که زیاد هم با او آشنایی ندارید و نزدیک نیستید هدیه دهید، بخواهید تا مبلغ بیشتری خرج کنید. به هر حال تصمیم خود و محدودیت های مالی را اعمال کنید ولی مد نظر داشته باشید که با هزینه کردن برای عطر یک امضا برای خود خریداری می کنید و شاید کمی هزینه بیشتر ارزشش را داشته باشد.

2غلظت عطر  و یا ادکلن را انتخاب کنید

ماندگاری عطر و یا ادکلن از شاخصه های کیفیت آن است. با توجه به میزان ماندگاری عطر، اسامی مختلفی بر روی آن گذاشته می شود. به طور معمول، گران ترین عطرها به نسبت، از ماندگاری بالاتری نیز  برخوردارند و در عین حال عطرهای ارزان تر ماندگاری کمتری دارند و شما  با توجه به نام نوشته شده بر روی شیشه عطر  قادر خواهید بود تا به نوع و غلظت آن پی ببرید.

اجازه دهید به اتفاق شما کاربران نگاهی اجمالی به انواع عطر و ادکلن و همچنین نام ان ها داشته باشیم تا به تفاوت هر یک بیشتر آشنا شوید.

ادوکلن:

 ادوکلن دارای کمترین غلظت عطر است و ماندگاری آن حدودا دو ساعت می باشد و ترکیب آن  تقر یبا ۳ تا ۵ درصد روغن محلول در مخلوط آب و الکل است.

ادوتویلت:

 ادوتویلت نیز اندکی بیشتر از ادوکلن غلظت دارد و ماندگاری آن سه تا چهار ساعت است و حدودا ۴ تا ۸ درصد آن روغن است.

ادو پرفیوم:

ادوپرفیوم  نیز نسبت به ادوتویلت غلظت روغن بیشتری دارد و ماندگاری آن حدودا شش ساعت است و ترکیب آن ۱۵ تا ۱۸ درصد روغن مخلوط شده با الکل است.

پرفیوم:

ادوپرفیومی که بالاترین میزان غلظت را دارد، به سادگی پرفیوم نامیده می شود و قدرت ماندگاری آن بسیار بالا است و تمام روز میماند و حدودا ۱۵ تا ۳۰ درصد روغن ترکیب شده با الکل است.

 

3انتخابتان را به یک خانواده یا مجموعه رایحه محدود کنید

تعیین کنید که خودتان  و یا شخصی که قرار است عطر را به او هدیه دهید به چه سبک رایحه یا بویی علاقه دارد. همانطور که قبلا در هاو کن یو اشاره کردیم به طور کلی  عطرها از نظر رایحه  به چهار دسته تقسیم میشوند:

البته لازم به ذکر است که بسیار از عطرها هم ترکیبی ظریف از ادقام این دسته ها  هستند. اگر می خواهید تا برای خودتون و یا شخصی عطر هدیه بخرید، دقت کنید که معمولا از چه سبک بویی استفاده می کند. اگر هم نمیدانید که خودتان به چه مدل بویی علاقه مندید نگران نباشید، قطعا زمانی که در مغازه مشغول بو کردن عطرها هستید متوجه خواهید شد که چه سبک بویی را بیشتر میپسندید. (البته اگر در میان بو های مختلف قدرت بویایی خود را از دست ندهید)

عطرهای گرم وشیرین:

  بوی این دسته از عطرها همچون رایحه گل های تازه چیده شده هستند. رایحه های رایج در این دسته از گل هایی  همچون  رز، اسطوخدوس، میخک  و شکوفه پرتقال گرفته میشود. این سبک از رایحه به دلیل شیرین بودن و زنانه بودن، در بین خانم ها بسیار محبوب است.

عطرهایی با رایحه شبیه به مرکبات و میوه ها:

این دسته از عطرها بویی مشابه با بوی میوه و علی الخصوص مرکبات میدهند. نت های رایج در ساخت این عطرها معمولا  از میوه هایی همچونن نارنگی، گریپ فروت و لیمو ترش گرفته می شود اما گاهی هم برای این کار از برخی میوه ها شامل زردآلو، سیب و هلو نیز استفاده می شود. به طور کلی این رایحه ها شاداب و با طراوت هستند. و به صورت معمول ترکیبی هستند که شما به راحتی نمی توانید این بوی مرکبات را در ان ها تشخیص دهید.

 عطرهای مشرقی و تند و تلخ

این دسته از عطرها بویی پیچیده و مشک مانند دارند و بسیاری از آنها حاوی نت هایی با بوی ادویه جاتی از جمله بادیان خَتایی یا  همان انیسون ستاره‌ای و  دارچین و وانیل هستند.

عطرهایی مدیترانه ای با بوی چوب:

این عطرها بوی خاک و چوب می دهند و بسیاری از آن ها بوی ترنج، زردآلو و نعنای هندی (پچولی) نیز  میدهند.

4از تجربه و نظرات دیگران کمک بگیرید

 

 مهم نیست که سرکار، در قطار یا سر کلاس هستید، سعی کنید نسبت به بوی عطرهایی که اطرافیانتان استفاده می کنند هوشیار باشید. اگر بویی را احساس کردید که به نظرتان خوشایند بود، از صاحب آن بو، نام عطرش را بپرسید. شما هرگز نمی دانید، بدون قدم گذاشتن داخل فروشگاه برای خودتان عطری جدید پیدا کنید. اگر از بوی عطر اطرافیانتان خوشتان نمی آید، سعی کنید تا  دقیقا مشخص کنید که چه چیز از آن بو را دوست ندارید. این اطلاعات ارزشمند به شما کمک می کند که  گزینه های خود را محدود کنید و راحت تر انتخاب کنید. پس سعی کنید بدین شکل کم کم اطلاعات و تجربیات خود را در بو شناسی افزایش دهید.

مهارت های خرید عطر 

5خریدتان را گسترش دهید

سعی نکنید که حتما با یک دور خرید حتما عطر مورد علاقه تان را پیدا کنید. هر چه بیشتر عطرها را ببویید، بینیتان بیشتر نسبت به بوها اشباع می شود. و این که بخواهید بوی چندین عطر را با هم امتحان کنید برایتان سخت تر خواهد شد. اگر دوست دارید که برای پیدا کردن عطرتان چندین و چند مدل عطر را ببویید، سعی کنید و این کار را طی چند روز انجام دهید. مطمئنا با اولین خرید و یا اولین انتخاب بهترین عطر را پیدا نخواهید کرد.

6زمانی که برای خرید عطر می روید، به خودتان عطر نزنید

هنگام که قصد خرید عطر دارید به هیچ وجه  به بدنتان هیچ عطری نزنید و از هیچ محصول پوستی ای  مانند لوسیون بدن، اسپری بدن و یا حتی دئودورانت استفاده نکنید، زیرا بوی این محصولات با بوی عطری که شما آن را تست میکنید تداخل پیدا کرده و شما را گیج می کند. بینی و مغز شما با حضور چند بو کار بسیار سختی پیش رو دارند.

7با کمک افراد دیگر به خرید بروید

برای این که تصمیم بگیرید چه عطری را انتخاب کنید، با یکی از دوستانتان به خرید بروید. علی الخصوص در شرایطی که قرار  باشد  عطری که میخرید را هدیه دهید، بردن کسی که با شخص گیرنده عطر آشنایی دارد، کمک بسیار مفیدی  برای شما خواهد بود. اگر هم  قصد خرید برای خودتان را دارید نیز دقت کنید که بردن دوستتان برایتان مفید خواهد بود و یا تصمیم گیریتان را سخت تر خواهد کرد.

8درباره جایی که میخواهید از آن خرید کنید تحقیق کنید.

 فروشگاه هایی که قصد بازدید از آن ها را دارید را به دقت انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که فروشگاهی که بدان می روید از نظر دانش فروشندگانش در سطح خوبی باشد و به مشتریانش خدمات شخصی ارایه دهد. علاوه بر این حتما دقت کنید که قیمت عطرهای  فروشگاهی که انتخاب کرده اید در محدوده قیمتی که تعیین کرده اید باشد.

خیلی از فروشگاههای بزرگ وجود دارند که  دارای خدمات عالی ای برای  مشتری هستند، اما محصولاتشان گران است.بوتیک های کوچک نیز بسته به اندازه شان   ممکن است که  گران باشند و تنوع بالایی نداشته باشند، اما میتوانند خدمات مشتریان و کیفیت بالایی داشته باشند.

سعی کنید از فروشگاهی خرید کنید که کار اصلی آن فروش عطر است. مثلا اگر به فروشگاه لباسی بروید که تعدادی هم عطر میفروشد، قطعا دامنه انتخاب کمتری خواهید داشت و دانش فروشندگان آن فروشگاه به اندازه فروشندگان فروشگاه های مخصوص فروش عطر نخواهد بود.

بردانید که این وظیفه فروشنده است که هر تعداد عطر که لازم است را برای شما مهیا کنید و هر یک را هر تعداد دفعه که می خواهید ببویید. دقت کنید که

9از یک فروشنده کمک بخواهید

قطعا تا الآن باید متوجه این شده باشید که به چه رایحه ای علاقه دارید. زمانی که به فروشگاه میروید دنبال یک فروشنده بگردید و از او بخواهید که به شما کمک کند تا عطر مناسبتان را انتخاب کنید. قعطا آنها نیز از کمک به شما خوشحال میشوند و دانش آن ها کار شما را در انتخاب عطر آسانتر خواهد کرد.

مثلا میتوانید بگویید که  میخواهید تا کمکتان کند تا عطری را  برای خود انتخاب کنید که نسبتا ماندگاری بالایی داشته و بوی میوه بدهد و محدوده قیمتتان را نیز به او بگویید.

اگر هیچ ایده ای درباره رایحه مورد علاقه تان ندارید، از فروشنده بخواهید که از هر چهار دسته معروف از رایحه عطرها، یک عطر معروف را برایتان بیاورد تا بو کنید. اگر عطر را هدیه می دهید و طرف گیرنده هدیه را نمیشناسید، از فروشنده بخواهید که چندین عطر معروف را به شما نشان دهد و خصوصا بخواهید که از گروه عطرهایی با بوی گل و شیرین که عموما محبوب ترین دسته عطرها هستند ، چندین عطر را به شما معرفی کند.

تست کردن و انتخاب عطر

10هر سری فقط ۶ عطر را تست کند و نه بیشتر

فقط شش عطر را تست بگیرید و بو کنید و همه عطرهای اطرافتان را بو نکنید. خودتان را محدود کنید که زمانی که برای خرید عطر به فروشگاه میروید حداکثر فقط شش عطر را بو  کنید. این روش به شما این امکان را میدهد تا بتوانید جزییتات بوی هر عطر را به خوبی ارزیابی کنید و بینیتان از بو اشباع نشود. از آنجایی که با روش های قبلی ذکر شده، انتخابهایتان را محدود کرده اید دیگر احساس بویاییتان را نیز  برای بوییدن عطرهایی که مناسبتان نیست هدر نخواهید داد.

11اول درب عطر را باز کنید و ببویید

وقتی میخواهید عطری را تست کنید، ابتدا آن را از شیشه اش ببویید.  با این کار متوجه خواهید شد که آیا اصلا آن عطر را دوست دارید یا خیر و اگر از بوی آن خوشتان نیاید، قطعا خوشحال خواهید شد که آن را روی خود اسپری نکرده اید. سعی کنید خیلی عمیق بو نکشید،  زیرا این  کار حس بویاییتان را زودتر اشباع میکند.

12عطر را بر رو کاغذ تست، اسپری کنید

اگر عطری را از روی شیشه بو کردید و بوی آن را دوست داشتید، سپس یک کاغذ تست برداشته و مقدار کمی از آن عطر را روی آن اسپری کنید. ۱۰ ثانیه صبر کنید تا اجازه دهید ذرات عطر روی کاغذ بنشیند، سپس آن را ببویید. اگر بوی عطر را همچنان دوست داشتید، اسم عطر را روی کاغذ تست بنویسید و آن را داخل جیب یا کیف پولتان قرار دهید. با این روش می تواند بعدا آن کاغذ را بو  کنید و ماندگاری عطر را بسنجید و در عین حال  اسم آن را هم بدانید.

13عطر مورد علاقه تان را بر روی پوستتان اسپری کنید

اگر واقعا عطری را دوست دارید و احساس میکنید تنها انتخاب شما است، مقداری از آن را روی مچ یا گودی پشت آرنج دستتان اسپری کنید. سپس ۱۰ ثانیه بایستید تا بول الکی عطر بپرد و سپس به آرامی آن را بو بکشید. زمانی که عطر با پوست شما تماس برقرار میکند، بوی آن  اندکی عوض میشود، بنابراین بسیار مهم است که انتخاب های نهاییتان را علاوه بر این که بر روی کاغذ تست، امتحان کرده اید بر روی پوست خود نیز امتحان کنید. بر روی هر دست بیش از یک عطر را امتحان نکنید، زیرا با این کار بوی عطرها با یک دیگر ترکیب خواهند شد و دیگر قادر به تشخیص درست نخواهید بود.

14بینیتان و حس بویایی خود را تازه کنید. (از بو خالی کنید)

بین بوی کردن عطرهای مختلف  چیزی خنثی، مانند پوست یا پیراهن خود  یا قهوه را بو کنید تا شامه تان را از بوی عطرها خالی کنید. بوییدن یک جسم خنثی،  باعث می شود تا حس بویاییتان تازه شود و بوی آخرین عطری که آن را تست کرده اید بیشتر در شامه تان نخواهد ماند و با بوی عطر بعدی ای که قرار است امتحان کنید تداخل پیدا نخواهد کرد.

15از فروشنده تستر عطر بخواهید

اگر عطری را تست کرده اید که به آن علاقه داشتید، علاوه بر این که  کاغذ تست آن عطر را باید نگه دارید از فروشنده بخواهید که در صورت داشتن تستر از آن عطر یک نمونه به شما بدهد و به او بگویید که قصد خرید آن عطر را دارید، اما میخواهید تا ۲-۳ روز صبر کنید، اکثر فروشگاه های معتبر فروش عطر، از عطرهای خود تسترهای کوچکی دارند که در صورتی که احساس کنند شما واقعا به آن عطر علاقه مند شده اید، با خوشحالی تستر آن عطر را در اختیارتان قرار میدهند.

16عطرها را در کنار هم مقایسه کنید

بعد  از بازدید از تمام فروشگاه های عطری  که مد نظرتان بوده اند  و در نظر گرفتن چندین عطر، تمام کاغذهای تست  و یا تستر هایی که گرفته اید را برداشته و با استفاده از  همان روشی که برای بوییدن عطر در فروشگاه به شما آموخته شد، آن ها را ببوید و گزینه های خود را محدود کنید تا بتوانید انتخاب نهاییتان را پیدا کنید.

17یک پکیج تست بخرید

اگر این طوربه نظرتان میرسد که نمیتوانید یک  بو را انتخاب کیند، میتوانید تا از برخی فروشگاه های بزرگ یک پکیج تست بخرید. پکیج تست  شامل شیشه های کوچک یا مسافرتی از چندین عطر هستند و شما می توانید هر عطر را در طول چند هفته آزمایش کنید و در نهایت یک شیشه بزرگ از عطری که بیشتر از همه دوست داشته اید  را انتخاب کرده و بخرید.. حتی بسیاری از پکیج های تست دارای شییشه های بزرگتری نیز هستند.

http://howcanu.com/lifestyle/appearance-lifestyle/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%B9%D8%B7%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85/

به جهت رعایت حق کپی رایت لینک مطلب اصلی را کلیک کنید . 

عطر نبی

لطفا کمی صبر کنید ...

سبد خرید شما

مشاهده صورت حساب